خانه / اخبار دانشگاهی / مستنداتی بر وجوب حجاب در جامعه از دیروز تا امروز

مستنداتی بر وجوب حجاب در جامعه از دیروز تا امروز

در متن قرآن آیاتی وجود دارد که رعایت حجاب را بر همگان ضروری می‌داند؛ آیات ۳۰ و ۳۱ سوره نور یا آیه ۱۵۹ سوره احزاب، همه مستنداتی بر وجوب مسئله حجاب در جامعه است.

به نقل از  «خبرگزاری دانشجو»، محسن نادران، عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی گلستان؛ حجاب، مسئله ای است که از دیرباز با فرهنگ و زندگی انسان ها خو گرفته است، این روزها در رسانه های غربی و شبکه های اجتماعی و به فراخور آن در نظر روشنفکران دین گریز مورد دغدغه قرار گرفته است و آن را باعث عدم پیشرفت جوامع می دانند و از آن به عنوان مخل آزادی دم می زنند.

در این یادداشت ابتدا سعی می شود، پاسخی منطقی به ضرورت رعایت حجاب در جامعه اسلامی و چرایی حجاب، به معنای واقعی آزادی داده شود.

برای پاسخ به چرایی حجاب باید از چند جهت به ضرورت حجاب توجه کرد:

در چاره اندیشی ها همیشه تاریخ جز یکی از منابع و استنادات انسان ها بوده و از آن برای تصمیم گیری ها استفاده می شده است.

حجاب قبل اسلام در ایران:

با نگاه به تاریخ، مسئله حجاب از دیرباز برای ایرانیان قبل اسلام، طبق متون تاریخی از زمان مادها و در دوره های هخامنشی، اشکانی و ساسانی جزو جدا نشدنی فرهنگ ایرانی بوده و در میان زنان معمول بوده است.

با استناد به تصاویری از پوشش زنان بر روی کتبیه های موجود در مکان های باستانی مانند نقش رستم، تخت جمشید و همچنین بر روی ظروف و تندیس ها و مجسمه های حفاظت شده در موزه ها می توان گفت، با ورود اسلام در ایران، حجاب به کشور ایران وارد نشد؛ بلکه «تقویت و ضرورت» آن بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

حجاب در تصاویری که متعلق به زنان اشرافی بوده که آن ها به عنوان الگویی برای زنان در طبقه پایین جامعه بودند، نیز به چشم می‌خورد، این موضوع را می توان برای روشنفکرانی که حرف از فرهنگ غنی ایران می زنند و علت عدم پیشرفت کشور را مسئله حجاب می دانند، یادآور شد؛ باید به دوستان ملی گرایی که ایران را بدون حجاب می خواهند، تذکر داد که ایران قبل از اسلام هم حجاب داشته است.

همچنین می توان در مورد حجاب قبل اسلام(باستان) به مقالات متعددی که وجود دارد، نیز مراجعه کرد.

 لزوم حجاب در ادیان بزرگ الهی

در ادیان مختلف بر ضرورت حجاب تاکید شده است که مثالی از آن ها را از نظر می گذرانیم

در کتاب تورات اینگونه آمده است: «رفقه» در مقابل اسحاق که به او نامحرم بود، از شتر پیاده شد و خود را پوشاند تا چشم اسحاق به او نیفتد. از این مطلب روشن می شود که پوشش زن در مقابل نامحرم در شریعت حضرت ابراهیم (علیه السلام) نیز وجود داشته است. سفرپیدایش، باب ۲۴، آیه ۶۴ و ۶۵

در دین یهود و مسیحیت هم منابعی در کتب آسمانی آن ها قرار دارد که می توان به آنه ا رجوع کرد و ضرورت حجاب را در آن ها دید

بسیاری از مورخان و اندیشمندان رعایت حجاب را مرسوم می دانسته و در این باب سخن گفته اند؛ گرچه پوشش در بین اعراب مرسوم بوده و اسلام آن را بوجود آورده؛ اما در ملل غیرعرب به شدیدترین شکل آن رواج داشته و در ایران و بین یهود و ملتی که از یهود پیروی می کردند، نیز وجود داشته است. (اشتهاردی، ابوالقاسم، حجاب در اسلام، ص ۵۰)

ارزش حجاب در تورات تا جایی بود که خطاکاران آن را دستور به باز کردن موقتی حجاب داده اند (تورات، سفر اعداد، باب ۱۸:۵)

در دین زرتشت بنا به گفته موبد رستم شهرزادی «پوشش زنان باید به گونه ای باشد که هیچ یک از موهای زنان از سر پوش بیرون نباشد» (مهرانگیز شهرزادی، مجموعه قوانین زرتشت، ص ۶۵)

طبق متون تاریخی پوشاندن موی سر، داشتن لباس بلند، شلوار و چادر امری رایج در فرهنگ و دین مردم آن زمان بوده (فریدون پوربهمن، پوشاک در ایرانیان باستان، ص۷۶)

و در آخر دین مسیحیت نه تنها در خصوص حجاب شریعت یهود را پیروی نکردند؛ بلکه در برخی موارد قدم را فراتر نهادند و با سخت گیری بیشتر بر وجوب حجاب تاکید کردند. (جان موریس، رابرتن، تاریخ جهان از آغاز تا پایان قرن بیستم، ترجمه منوچهر شادان ص ۷۶۵)

در برخی کتاب ها نیز می خوانیم:

زنان راهبه مسیحی با رعایت پوشش و حجاب به خدمت مردم می رسیدند. آن ها مردم را به پرهیز از اعمال شهوت زا و پیروی از اعمال عفاف آفرین فرا می خواندند.

ارائه منابع و مستندات برای توجه ادیان به مسئله حجاب نشانگر هماهنگ بودن حجاب با فطرت آدمی و محدود نبودن به اقلیم، فرهنگ یا دین خاصی است

حال دین مبین اسلام به عنوان خاتم و کامل ترین دین در بین ادیان، این فرهنگ و اصل را پررنگ و تقویت کرده است و حجاب را برای حفظ جامعه از آلودگی و بالا بردن ارزش زنان در جامعه و حضور سالم آنان در اجتماع می داند.

در متن قرآن آیاتی قرار دارد که ضرورت حجاب را خاطرنشان کرده و آن را برهمگان واجب و ضروری می داند؛ آیاتی در سوره نور آیه ۳۰-۳۱ یا ۱۵۹ احزاب که به رعایت حجاب خطاب به زنان پیامبر(ص) و زنان مومن اشاره می کند که اینها همه مستنداتی بر وجوب مسئله حجاب در جامعه است.

حجاب نه تنها در آموزه های دینی به عنوان برنامه زندگی انسان ها قرار دارد؛ بلکه در ادیان و قبل اسلام (باستان) به عنوان امری ضروری به آن اشاره شده و محدود به دین نیست؛ اما دین کامل کننده آن است.

انسانی که به وجود خدا و نیاز دین برای رسیدن انسان به کمال و رشد در تمام ابعاد انسانی معتقد است، باید به ضرورت حجاب در دین اسلام توجه کند. افرادی که دین مبین اسلام را پذیرفته اند، طبق آیات و روایات درباره حجاب دلیلی بر عدم رعایت حجاب ندارند و باید آن را جزیی از برنامه های زندگی خود قرار دهند و به عبارتی اگر معتقد به دین مبین اسلام هستیم، پس حجاب را باید به عنوان امری ضروری رعایت کنیم.

مبنای حکومت جمهوری اسلامی مبتنی بر اسلام است؛ از این رو قوانین جامعه نیز باید مبتنی بر این دین تنظیم شود؛ جامعه اسلامی باید شرایط را برای داشتن حجاب مردم و عدم ارتکاب مردم به جرم و گناه مهیا کند. این موضوع ناظر به فرمایش رهبر فرزانه انقلاب است که حکومت اسلامی باید مسیر بهشت را برای مردم هموار کند.

رسانه های غربی و برخی در داخل در هم نوایی با آنان آیه «لااکراه فی دین» را استدلال عمل نکردن به حجاب و اختیاری بودن آن قرار داده اند که در پاسخ به این موضوع می توان گفت: انتخاب دین مسئله ای است اختیاری؛ اما انتخابی عمل کردن در برنامه های دین باعث ایجاد یک تفکر ساخته ذهن بشر شده است و این دین نه مقدس است و نه انسان را به تعالی می رساند. مانمی توانیم دین انتخابی برای خود درست کنیم و به انتخاب خود بگوییم، اینجای دین را انجام و جای دیگر را انجام نمی دهیم. مثلا نمی شود مسلمانی نماز بخواند؛ اما روزه نگیرد!

عده‌ای از افراد می‌گویند حجاب تنها به زمان جاهلیت اختصاص داشت و امروزه کاربردی برای جوامع ندارد، این سوال پیش می آید که آیا امروز در کشورهای غربی که مسئله‌ای به نام حجاب موضوعیت چندانی ندارد، پدیده‌های ناگوار اجتماعی مانند تولد فرزندان نامشروع و روابط غیر اخلاقی رخت بربسته است؟ آمارهای فسادهای اخلاقی در جوامع غربی گواه چیست؟

در مقابل از فواید حجاب می توان به کاهش مفاسد اجتماعی، آرامش فردی در زنان و حفظ ارزش و مقام زن اشاره کرد؛ چرا که با استناد به آمار جرایم دادگستری بیشتر طلاق‌ها و اختلافات خانوادگی ریشه در بی‌حجابی دارد.

همچنین طبق گزارش سازمان ملل از درصد تولدهای خارج از ازدواج سهم کشورهایی که حجاب را عامل عقب ماندگی می دانند را می توان مشاهده کرد:

این آمارها نشان دهنده معضلی است که دامنگیر کشورهای غربی شده و به دنبال چاره ای برای حل مشکل افزایش فرزندان نامشروع هستند

آمار فرزندان نامشروع در این کشورها ﺗﺎ ﺳﺎﻝ ۲۰۱۲ به قرار زیر است:

کلمیبا ۸۵ ﺩﺭﺻﺪ، ﺭﻭﺳﯿﻪ ۲۷ ﺩﺭﺻﺪ، ﻟﻬﺴﺘﺎﻥ ۲۲ ﺩﺭﺻﺪ، ﺭﻭﻣﺎﻧﯽ ۳۱ ﺩﺭﺻﺪ، ﻣﺠﺎﺭﺳﺘﺎﻥ ۴۵ ﺩﺭﺻﺪ، ﻓﺮﺍﻧﺴﻪ ۵۶ درصد، ﺁﻟﻤﺎﻥ ۳۵ ﺩﺭﺻﺪ، ﺍﯾﺘﺎﻟﯿﺎ ۲۸ ﺩﺭﺻﺪ، ﻫﻠﻨﺪ ۴۷ ﺩﺭﺻﺪ ﻭ ﺍﺳﭙﺎﻧﯿﺎ ۳۶ ﺩﺭﺻﺪ.

و نکته قابل تامل این است که سهم ایران و کشورهای اسلامی در این آمارها صفر است.

http://worldfamilymap.org/2014/ سایت جمعیت جهانی

به هرحال افرادی هستند که حجاب را مانع پیشرفت جامعه و حرکت زنان در جامعه ایران می دانند، آن ها نمی خواهند ببینند که ایران طی این ۳۶ سال گذشته از انقلاب، نامش در جوامع سیاسی می درخشد.

با وجود حجابی که آن را مانع می بینند، امروز ایران به عنوان یک جامعه اسلامی نقش مهمی در تصمیم گیری های بین المللی دارد؛ جامعه اسلامی ایران باعث رسوخ انقلاب خود تا قلب اروپا و آمریکا شده و در حال حاضر ایران نمود جهان اسلام و ام القرای آن است.

همچنین انقلاب اسلامی ایران تمام نظریه های سیاسی مبتنی بر جدایی دین از سیاست را با شکست روبروکرده و به عنوان قدرتی تصمیم گیرنده و تاثیرگذار در جهان خودنمایی می کند و باوجود کم لطفی برخی در داخل کشور، امروز، آموزه های انقلاب خمینی و شاگرد صالحش رهبر معظم انقلاب، مرزهای جغرافیایی را درنوردیده و قاره های دنیا را یکی پس از دیگری فتح کرده است و چه جالب است که امروز حجاب در فرانسه و بلژیک موضوع اصلی مجالس و کنگره آن هاست و بزرگترین نمود عفت و پاکدامنی را خطری بیخ گوش خود برای عقاید شیطانی خود می دانند.

و اما سوال اساسی ما این است: آیا قرارگیری زن به عنوان کالا و شی یا استفاده تبلیغاتی از آن باعث پیشرفت می شود؟ شخصیت زن قبول می کند وجودش دستمایه ای برای پیشرفت دیگری باشد

اهمیت ندادن و تبیین نکردن این مسئله باعث شده که طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه «نقاط ضعف ما نقاط قدرت دشمن است»، رسانه ها روی این موضوع فشار آورده و پایه های این بستر اجتماعی (حجاب) را دستخوش تزلزل کنند.

ضعف متولیان فرهنگ و مسئولان را نیز نمی توان در این مسئله نادیده گرفت؛ آن ها با بی توجهی به این مسئله و سهل انگاری در موضوع آن را پلی برای رسیدن به منافع خود دانسته و با کمرنگ نشان دادن و بی طرف دانستن نقش خود در این مسئله همیشه خواستار جلب رضایت هر دو طرف در ماجرا بوده اند؛ از یکسو سرمایه داران و مافیای بازار پارچه و لباس و از سویی مردم شریف ایران که این اوضاع را برنمی تابند.

و اما دو پیشنهاد:

موضوع حجاب باید با تنوع و خلاقیت مطرح شود؛ دیگر ارائه بحث های قدیمی و خشک و بی روح تاثیرگذار نیست مانند تابلوهای حجاب که در سطح شهر نصب شده اند؛ اینها باید با تنوع و خلاقیت مطرح بشود، مسائل باید با استنادات و آمارهای دقیق مطرح شود، رسانه‌ها بخصوص رسانه ملی اهتمام بیشتری بورزند و اگر تبلیغ حفظ حجاب را نمی کنند، حداقل تبلیغ سو در جهت بدحجابی و بی‌عفتی نکنند

فراوان بودن مدلینگ غربی و نبودن لباس های با فرهنگ ایران اسلامی در بازار یکی از معضلات دیگر این موضوع فرهنگی و اجتماعی است، به دولت محترم پیشنهاد می شود قبل از اینکه نیروهای انقلابی و جوانان فعال فرهنگی که در بیان رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال از آن ها یاد شد، وارد عمل بشوند و دست به حرکت عظیمی بزنند، خود دولت با افزایش نظارت بر این حوزه چه در واردات و قاچاق لباس و چه در طراحی و عرضه داخلی و مبارزه با برخی اقدامات برنامه ریزی شده و عامدانه جهت تخریب فرهنگ عفت و پاکدامنی در جامعه ضمن نهادینه سازی حجاب و عفاف، پرونده خوبی از خود در عرصه فرهنگ بر جای بگذارد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

The Premier League used to excite and enthrall in equal measure, and rightly lived up to the reputation as the league in the world now things couldn be further from that point. The league is now awash with players who have failed to cut the mustard at Europe most dominant clubs or players, those who are decidedly over hyped upper mid tier talents or are young foreign players who view the EPL as a stepping stone to the likes of Barca or Real Madrid. If you were to pick a world 11, I would suggest not a single current EPL based player would make that selection. A four time World Series champion, most notably with the Mets in 1986, Strawberry was named the National League Rookie of the Year cheap jerseys in 1983 and finished second in the MVP voting in 1988 behind Dodgers outfielder Kirk Gibson. Strawberry retired in 1999 after winning three titles as a member of the Yankees. "The position of the players is that we're going to continue to do the work we've been doing, we're going to continue to use our platforms as we have been over the past year to draw awareness to injustice in our country," Jenkins said. "Whether [the NFL] wants to assist us or deter us is on them." They have veteran tight end Antonio Gates, although second year player cheap china jerseys Hunter Henry will see more snaps in 2017. The Chargers also have a fleet of wide receivers including Keenan Allen and former Western Oregon University star Tyrell Williams.The failed to reach the playoffs in 2016 after winning the Super Bowl the previous season. That what you want to call it, I was that, Hill said by cheap nfl jerseys telephone from cheap jerseys Phoenix. was one of those people. I was lost. Believe me, I was truly lost. My self esteem was shot. I had no confidence. For all my life, I put everything into being an athlete. I was a great athlete. I was a good person in Retro Jordans the community, and I was well loved. But I had a problem. 19 years, Hill walked through the revolving doors of rehab centers from Buffalo to California to Iowa to Arizona. His family left him. He blew the money he earned during his football career. He had no job. All that remained was a cocaine addiction that he claims originated with the painkillers he received from the Bills. Meanwhile, White was still so green she had no notion of what to charge her clients: "I was billing these millionaires by the hour, not the month, and barely making the rent on my one bedroom." Hilariously, some of those millionaires bitched and moaned when she hiked them to $1,000 a month. Her monthly fee is now a multiple of that, plus a percentage of the promo deals she strikes. (If that doesn sound like a lot, know that she gets the DeSean Jacksons hundreds of thousands, cash, just to tweet.) But as her clientele grew and she began adding staff, she found herself representing name brand players who come through serial crises as kids and were still steeped in chaos as pros. "Guys whose dads had been oakley sunglasses sale incarcerated forever mickey mouse silhouette and they never even seen outside of prison," or clients saddled with blood sucking crews or crooked agents and accountants. "By the time I got Vince Young, he been ripped off for millions," she says. "Everyone had their hooks in him, including his uncle." Young, now out of football, sued his agent and his financial planner, alleging they stole $7 million from him. (The case was settled.).

تمام حقوق این سایت متعلق به بسیج دانشجویی استان مرکزی است.