خانه / اخبار ایران و جهان اسلام / اثبات غیرکارشناسی بودن حرف‌های موافقان FATF / دروغ‌هایی که به اسم تحلیل به خورد ملت می‌دهند!
اثبات غیرکارشناسی بودن حرف‌های موافقان FATF / دروغ‌هایی که به اسم تحلیل به خورد ملت می‌دهند!

اثبات غیرکارشناسی بودن حرف‌های موافقان FATF / دروغ‌هایی که به اسم تحلیل به خورد ملت می‌دهند!

از ابتدای مطرح شدن FATF در کشور، بسیاری از موافقین اجرای برنامه اقدام این نهاد، در حالی دست به اظهار نظر می‌زنند که از الفبای مفاهیم اولیه آن نیز اطلاع چندانی ندارد. این گزارش به حرف‌های غیرکارشناسی یکی از موافقین FATF پرداخته است.

به گزارش پایگاه خبری بسیج دانشجویی استان مرکزی به نقل از خبرگزاری دانشجو ، مدتی قبل خبرگزاری ایمنا مصاحبه‌ای در خصوص بررسی راهکار‌های مختلف مقابله با تحریم‌های جدید آمریکا بالاخص اطلاق عنوان تروریست (FTO) به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با یکی از اساتید دانشگاه انجام داده است که دارای نکات قابل توجهی است.
محمود دهقان استاد روابط بین الملل و تحلیلگر مسائل سیاسی که در این گفتگو به تحلیل و بررسی راهکار‌های جمهوری اسلامی ایران و باید‌ها و نباید‌های واکنشگری کشورمان می‌پردازد، گویا ناخواسته پرده از بسیاری از آنچه در پس تفکر لیبرال‌های داخلی است، کنار زده و عمق صحبت‌های بی پایه و اساس و به دور از اطلاعات صحیح و مستند آن‌ها را نشان می‌دهد.

وعده خروج از کنوانسیون‌های CFT و پالرمو از جنس همان وعده‌های خروج از NPT!

وی در ابتدای مصاحبه و در پاسخ به سوال خبرنگار ایمنا که از او در مورد صحبت‌های وزیر امور خارجه در نیویورک در مورد خروج از NPT به عنوان یکی از گزینه‌های تقابلی ایران می‌پرسد، این گزینه را «نوعی گل به خودی» تلقی کرده و می‌افزاید «این تصمیم دشمن شادکن، نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران را غیرممکن کرده، نقض برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ محسوب شده و آمریکا می‌تواند این مساله را در شورای امنیت مطرح کند و مصوبه نقض برجام را بگیرد در نتیجه شش قطعنامه قبلی به طور اتوماتیک برمی گردد و بر طبق قطعنامه ۲۲۱۹ (!) ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد مجوز حمله نظامی بین المللی به ایران با توجه به تهدید جدی صلح و امنیت جهانی فراهم و آمریکا از موضع انفعال فعلی خارج می‌شود.» (!)
در حالی در این متن ذکر شده «بر طبق قطعنامه ۲۲۱۹ ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل…» که این قطعنامه اصلا در مورد ایران نیست و در مورد کشور‌های آفریقایی از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد صادر شده است و احتمالا منظور تحلیلگر محترم قطعنامه ۱۹۲۹ بوده است، حال آنکه در همان قطعنامه نیز هیچگاه مجوز حمله نظامی علیه ایران صادر نشد و این تنها بخشی از بازی رسانه‌ای لیبرال‌ها با رمز عملیات «سایه جنگ» برای فتح الفتوح نشان دادن برجام و بالابردن آرای جناح خود در انتخابات بود؛ در حالی که واقعیت این است که ایران در قطعنامه ۱۹۲۹ که شدید اللحن‌ترین قطعنامه تاریخ علیه ایران بود تنها ذیل بند ۴۱ از فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد بوده است در حالی که اقدامات نظامی مربوط به بند ۴۲ از فصل هفتم منشور می‌باشد که هیچگاه شامل حال ایران نبوده است!
در حالی که در هنگام تمدید دائمی عضویت ایران در پیمان NPT بدون هیچگونه شرطی، موافقان عضویت و مسوولان دولت وقت وعده می‌دادند که بر اساس بند ۱۰ آن در هر زمان که اراده کنیم، می‌توانیم از آن خارج شویم، اما بعد‌ها با محرز شدن ضرر‌های این عضویت که چیزی جز دردسر‌های بزرگ و فرسایشی، مذاکرات طولانی و هزینه بر و هزینه زا و در نهایت تحریم و پر شدن قلب رآکتور‌ها و رکود صنعت هسته‌ای را در پی نداشت، باز هم مسوولان حاضر به خروج از NPT به بهانه‌های واهی و گاه حقیقی امکان ایجاد هجمه‌های حقوقی و رسانه‌ای علیه ایران، نشدند و در حال حاضر دوباره دقیقا همین راه را برای کنوانسیون‌های پالرمو و CFT نیز در پیش گرفته اند. موافقان تصویب این لوایح در حالی برای توجیه نگران کننده نبودن مضار این کنوانسیون‌ها در هنگام بررسی و تصویب، وعده خروج از کنوانسیون‌ها را در هر زمان که اراده شود می‌دهند که مانند تجربه NPT پس از تصویب و هنگامی که سخن از خروج از این معاهدات به دلیل عیان شدن خسارات آن‌ها به میان می‌آید، خود با بهانه‌های مختلف تبدیل به مخالف خروج می‌شوند.

بستن تنگه هرمز حق قانونی به رسمیت شناخته شده ایران

در بخش دیگری از گفتگو خبرنگار ایمنا نظر تحلیلگر را در مورد بستن تنگه هرمز توسط ایران جویا می‌شود که این استاد دانشگاه در پاسخ می‌گوید: «تا کنون هیچ کشوری با نیروی نظامی تنگه هرمز را بر روی ایران نبسته که ایران هم بخواهد با عملیات نظامی علیه سایر کشور‌ها این اقدام را انجام دهد و درست است که نفت ایران به طور غیرقانونی تحریم شده و حال کشور‌های جهان و خریداران و مشتریان قبلی نمی‌توانند نفت ایران را خریداری کنند، اما این نمی‌تواند به معنای بستن تنگه هرمز باشد و بر اساس حقوق دریا‌ها مصوب سازمان ملل متحد تنگه‌ها و آبراه‌های بین المللی مانند هرمز متعلق به همه ملت‌هاست و نمی‌توان به هر بهانه‌ای آن‌ها را بست.»
در پاسخ به این تحلیلگر محترم یادآوری چند نکته لازم می‌نماید: نخست آنکه، این مورد که تاکنون هیچ کشوری تنگه هرمز را به روی ایران نبسته است به این دلیل است که منطقه تنگه هرمز جز آب‌های سرزمین ایران و عمان است و هیچ منطقه دریای آزاد در آن وجود ندارد، پس کشور دیگری حق این کار را نداشته است.
دوم آنکه ایشان به عنوان یک تحلیلگر روابط بین الملل باید بهتر بدانند که در عرصه بین الملل کشور‌ها براساس مزیت‌های نسبی و نقاط قوتشان و فرصت‌هایی که از قبل آن‌ها برایشان ایجاد می‌شود یا اصطلاحا عرصه‌های راهبردی تصمیم به کنش و واکنش می‌گیرند. ایالات متحده آمریکا از نفوذ و قدرت خود در عرصه اقتصادی در جهان استفاده کرده و علیه ایران کنشگری انجام می‌دهد و کاملا عقلانی است که ایران هم براساس نقاط قوت خود و فرصت‌هایی که این نقاط قوت در اختیارش قرار می‌دهند سبب ایجاد تهدید را برای طرف مقابل فراهم و اقدام به برنامه ریزی استراتژی و واکنش در عرصه بین الملل کند.
سوم آنکه اطلاعات تحلیلگر محترم در مورد حق ایران در بستن تنگه هرمز از لحاظ حقوقی نیز نادرست است، زیرا حقوق بین‌الملل دریا‌ها برای عبور از تنگه‌های بین‌المللی دو حالت عبور «بی‌ضرر» (کنوانسیون ۱۹۵۸ ژنو) و عبور «ترانزیت» (کنوانسیون ۱۹۸۲ مونته گوبه) را به رسمیت شناخته است. طبق کنوانسیون «عبور بی ضرر» که مورد پذیرش ایران است، سایر کشور‌ها حق دارند از آن عبور کنند، به شرطی که عبور آن‌ها ضرری برای کشور‌ها نداشته باشد؛ اما طبق کنوانسیون «عبور ترانزیت»، عبور و مرور همه کشور‌ها آزاد است. ایران عضو این کنوانسیون نیست (آمریکا هم نیست) و بر اساس عرف موجود، نظام حقوقی حاکم بر تنگه هرمز، نظام «عبور بی‌ضرر» است.
پس از لحاظ حقوقی، ایران قادر و مجاز است مانع عبور کشتی‌های دیگر کشور‌ها از تنگه هرمز شود. این موضوع در کنوانسیون ۱۹۸۲ حقوق دریا‌ها نیز به رسمیت شناخته شده: کنوانسیون حقوق دریا‌ها بر نظام حقوقی تنگه‌هایی که عبور و مرور از آن‌ها کلاً یا جزئاً بر اساس عهدنامه‌های خاص از مدت‌ها پیش معمول بوده و همواره مَجراست خدشه‌ای وارد نخواهد کرد (ماده ۳۵).

از تصویب کنوانسیون پالرمو توسط کره شمالی ۳ سال می‌گذرد!

تحلیلگر محترم پس از آنکه بسیار در باب اینکه برخی مدیران و مسوولان نظرات غیرکارشناسی و غیرتخصصی ارائه می‌دهند و ندانسته اظهار نظر می‌کنند، سخن سرایی می‌کند، می‌گوید از بین ۱۹۶ کشور در دنیا فقط ایران و کره شمالی کنوانسیون پالرمو را تصویب نکرده اند (!) این در حالی است که کشور کره شمالی کنوانسیون‌های پالرمو و CFT را به ترتیب در تاریخ ۱۷ ژوئن ۲۰۱۶ و ۲۵ جولای ۲۰۱۳ تصویب نموده است و نه تنها هنوز از لیست اقدام متقابل گروه FATF خارج نشده بلکه چالش‌های این کشور با گروه ویژه اقدام مالی از مسائل مربوط به پولشویی و تامین مالی تروریسم به حوزه موشکی نیز گسترش پیدا کرده است.

حمایت از FATF و لوایح مرتبط با آن به هر روشی ولو اطلاعات غلط؟!

اگر از اشتباهات این استاد دانشگاه در اصرار برای تقلیل ایرادات مخالفین این لوایح به ایجاد مشکل در تامین مالی حزب الله، تصویر دورنمایی سیاه از آینده پس از عدم تصویب لوایح مذکور از روابط تجاری ایران با کشور‌های عراق، روسیه، سوریه و چین بگذریم، ارائه این حجم از اطلاعات غلط و غیرمستند توسط شخصی که مدعی صاحب نظری در این زمینه است و مکررا در صحبت هایش اظهارات مخالفات را غیرکارشناسی، غیر تخصصی و هزینه زا می‌خواند، مایه تعجب و شرمساری است.‌ای کاش رسانه‌های حامی دولت و FATF اگر به دنبال پر کردن خط خبری خود در حمایت از FATF هستند، حداقل به دنبال افراد مطلع تری برای انجام مصاحبه بروند و یا دست کم پس از انجام مصاحبه صحت اهم موارد اظهارات مهمان خود را در منابع معتبر بررسی کنند!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

The Premier League used to excite and enthrall in equal measure, and rightly lived up to the reputation as the league in the world now things couldn be further from that point. The league is now awash with players who have failed to cut the mustard at Europe most dominant clubs or players, those who are decidedly over hyped upper mid tier talents or are young foreign players who view the EPL as a stepping stone to the likes of Barca or Real Madrid. If you were to pick a world 11, I would suggest not a single current EPL based player would make that selection. A four time World Series champion, most notably with the Mets in 1986, Strawberry was named the National League Rookie of the Year cheap jerseys in 1983 and finished second in the MVP voting in 1988 behind Dodgers outfielder Kirk Gibson. Strawberry retired in 1999 after winning three titles as a member of the Yankees. "The position of the players is that we're going to continue to do the work we've been doing, we're going to continue to use our platforms as we have been over the past year to draw awareness to injustice in our country," Jenkins said. "Whether [the NFL] wants to assist us or deter us is on them." They have veteran tight end Antonio Gates, although second year player cheap china jerseys Hunter Henry will see more snaps in 2017. The Chargers also have a fleet of wide receivers including Keenan Allen and former Western Oregon University star Tyrell Williams.The failed to reach the playoffs in 2016 after winning the Super Bowl the previous season. That what you want to call it, I was that, Hill said by cheap nfl jerseys telephone from cheap jerseys Phoenix. was one of those people. I was lost. Believe me, I was truly lost. My self esteem was shot. I had no confidence. For all my life, I put everything into being an athlete. I was a great athlete. I was a good person in Retro Jordans the community, and I was well loved. But I had a problem. 19 years, Hill walked through the revolving doors of rehab centers from Buffalo to California to Iowa to Arizona. His family left him. He blew the money he earned during his football career. He had no job. All that remained was a cocaine addiction that he claims originated with the painkillers he received from the Bills. Meanwhile, White was still so green she had no notion of what to charge her clients: "I was billing these millionaires by the hour, not the month, and barely making the rent on my one bedroom." Hilariously, some of those millionaires bitched and moaned when she hiked them to $1,000 a month. Her monthly fee is now a multiple of that, plus a percentage of the promo deals she strikes. (If that doesn sound like a lot, know that she gets the DeSean Jacksons hundreds of thousands, cash, just to tweet.) But as her clientele grew and she began adding staff, she found herself representing name brand players who come through serial crises as kids and were still steeped in chaos as pros. "Guys whose dads had been oakley sunglasses sale incarcerated forever mickey mouse silhouette and they never even seen outside of prison," or clients saddled with blood sucking crews or crooked agents and accountants. "By the time I got Vince Young, he been ripped off for millions," she says. "Everyone had their hooks in him, including his uncle." Young, now out of football, sued his agent and his financial planner, alleging they stole $7 million from him. (The case was settled.).

تمام حقوق این سایت متعلق به بسیج دانشجویی استان مرکزی است.